W nowych budynkach tradycyjna cegła w małym formacie jako mur nośny straciła przez ostatnie dekad lat znaczenie. Cegły stawały się coraz większe. Ze względu na rosnącą wagę producenci perforowali cegły. Perforowana cegła ma podobną stabilność a jednocześnie uwięzione w niej powietrze powoduje lepszą izolację termiczną. Jednakże cegła w małym formacie wraca do mody, często wykorzystywana do renowacji bądź do nowoczesnej architektury. W przypadku dużych formatów stare standardowe wymiary tworzą podstawę i są podane jako wielokrotności normalnego lub cienkiego formatu.
Cegła licowa, jest tradycyjnie popularna ze względu na architekturę cegły. Przemysł materiałów budowlanych opracował szereg formatów, odcieni i faktur powierzchni, aby zaspokoić indywidualne potrzeby architektów i budowniczych. Oferta obejmuje szkliwione cegły w różnych kolorach, a także kolorowe cegły wykonane z różnych kompozytów. Ponieważ możliwe są odcienie żółtego, czerwonego, niebieskiego i brązowego do prawie czarnych cegieł, te ostatnie są bardzo ciemnymi odcieniami brązu.
Tradycyjnie wyprodukowane cegły jednak zapewniają żywy obraz poprzez zanieczyszczenia w glinie na powierzchni a powierzchnie ścian z cegieł wytwarzanych przemysłowo często wydają się „sterylne”. W nowoczesnej produkcji możliwe jest uniknięcie jednolitego obrazu poprzez ukierunkowane pożary, stosowanie granulek i strukturyzację powierzchni podczas produkcji.